המשמעות העמוקה יותר של אמון

איך נראית בטיחות רגשית במערכת יחסים בריאה?

 

האם אני יכול לסמוך עליך שתמשיכי לעבור טיפולי כימותרפיה והקרנות?

 

האם אני יכול לסמוך עליך שתבחר בי על פני אמך?

 

האם אני יכולה לסמוך עליך שתכבד אותי?

 

האם אני יכול לסמוך עלייך שתפרנסי את משפחתנו?

 

האם אני יכולה לסמוך עליך שתחשוב על טובתי?

 

האם אני יכול לסמוך עלייך שתתמכי ביעדיי?

 

האם אני יכולה לסמוך עליך שלא תברח כשהדברים ייעשו קשים?

 

האם אני יכול לסמוך עלייך שאת נאמנה מינית?

 

אמון היא מילה כבדה בת ארבע אותיות.

אמון ובגידה

מישהו אמר לי פעם שאי אפשר לנהל מערכת יחסים בלי אמון, והוא צדק בהחלט. לפחות לא בריאה, כי אמון מוטבע בכל סיב במערכת היחסים.

 

כדי להבין טוב יותר מהו אמון, עלינו לחשוב על ההיפך – בגידה. לעתים קרובות הבגידה נחשבת לאירוע הענק הזה שמטלטל את השותפות עד היסוד. בגידה יכולה להיות ברורה, רועשת וגדולה. היא יכולה להיות גם עדינה, דיסקרטית ומתמשכת, ששוחקת את מערכת היחסים לאורך זמן.

 

אתם חווים בגידה כאשר אתם מגלים מידע שבן זוגכם שמר ממך. או כאשר הוא לא נותן לכם את התמיכה שאתם צריכים כשאתם הכי זקוקים לה. המסר שאתם מקבלים הוא שאתם לא יכולים להסתמך עליו לגמרי.

 

אמון מאפשר לשותפים לחוות ביטחון רגשי ומחויבות. הוא פותח את הדלת לחיבור עמוק יותר ונותן להם את המוטיבציה לסבול את הזמנים הקשים שיעמדו בפניהם. המילה בת ארבע האותיות אינה חשובה רק לבריאות הקשר. היא משפיעה גם על הבריאות הפיזית של השותפים. המצוקה הנגרמת על ידי מערכות יחסים רומנטיות משפיעה לרעה על הבריאות הגופנית. זה באמת יכול להיות עניין של חיים או מוות.

'איך אני בונה אמון?'

אמון נבנה ברגעים הקטנים של חיי היומיום, לא במחוות גדולות פעמיים בשנה. בכל אינטראקציה, יש לכם הזדמנות להתקרב לבן זוגכם או להתרחק ממנו.

 

נניח שחזרתם הביתה ואתם נראים עצובים. בן הזוג מבצע מטלות בית. הוא יכול לשים רגע את המטאטא בצד ולהראות דאגה למצב הרוח שלכם או שהוא יכול להמשיך לטאטא. הוא יכול לבחור לתעדף אתכם ואת מערכת היחסים שלכם או את ניקיון הבית. הזדמנות אחת שהוחמצה לא תפגע במערכת היחסים. עם זאת, עם הזמן, אם זה הופך לנורמה, מערכת היחסים תסבול מבעיית אמון.

 

מהות בניית האמון היא התאמה – להיות מודעים לרגש של בן / בת הזוג ולהעניק לו תשומת לב עם סקרנות אמיתית. זה כולל האזנה אמפטית להבנת בן זוגכם תוך יצירת מקום לפרספקטיבות מנוגדות.

 

נחזור לרגע לבגידה. בגידה היא לא רק להתרחק מהשותף שלכם כשהוא צריך אתכם. הבגידה נעוצה ברעיון שאני יכול לעשות טוב יותר ושיש לי אפשרויות טובות יותר. אני בוחר לא להתחבר עם בן זוגי כי אני חושב שיש אלטרנטיבה טובה יותר. האלטרנטיבה יכולה להיות חבר, תוכנית טלוויזיה, עבודה או שותף מיני אחר. אם נקבל את הלך הרוח הזה, נמצא את עצמנו צוברים טינה, מסרבים להתפשר ונותנים לוויכוחים להסלים. בסופו של דבר, אנו מתחילים לצאת מהקשר.

'האם אמון ניתן לתיקון?'

התשובה היא תגובת המטפל הקלאסית: זה תלוי. מה גרם לשבירת האמון? מה היכולת והנכונות של השותפים לתקן?

 

בטאו את רגשותיכם במילים. זה יכול להיות קשה לנסח את מה שאתם מרגישים. אין בושה בזה. פשוט תעבירו את זה לשותפים שלכם. השתמשו בתחושות גופניות כרמזים. הזמינו אותם לעזור לכם לפענח את רגשותיכם.

 

שאלו שאלות פתוחות. הימנעו משאלות המעוררות תגובות של מילה אחת. שאלות פתוחות מבקשות סיפור ומראות סקרנות אמיתית מצידכם.

 

עקבו אחר הצהרות המעמיקות את הקשר. כאשר השותף שלכם מגיב לאחת השאלות הפתוחות שלכם, תחשבו על מה ששמעתם. במילים שלכם, תנסחו את מה שהוא אמר. אל תניחו הנחות, תגנו על עצמכם או תעבירו אליכם את המיקוד.

 

הביעו חמלה ואמפתיה. אל תספרו לבן זוגכם איך הוא צריך להרגיש. אל תגיבו בהגנה. במקום זאת, הכילו את רגשותיו, כולם, גם אם מרגיש שלא נוח לכם. זה יוצר קשר עמוק יותר ותחושת ביטחון רגשי. השותף שלכם יודע עכשיו שהוא יכול לדבר איתכם על הדברים הקשים.

 

זכרו, אתם יכולים לבנות אמון כל יום.

 

לעוד כתבות ומידע על מערכות יחסים ניתן להיכנס לחנות לאביזרי מין.