משכנתא בישראל: שאלות ותשובות

כמה אוכל ללוות בעת הגשת הבקשה למשכנתא?

המשכנתא החודשית שלכם מבוססת על הכנסותיכם והבנקים המקומיים בישראל לא יאפשרו לכם לקחת הלוואת משכנתא העולה על 40% מההכנסה החודשית במשק הבית שלכם. כך למשל, אם הכנסות משק הבית שלכם הן 10,000 שקל, תשלום המשכנתא החודשי לא יעלה על 4,000 שקל בחודש. עם זאת, ישנם מקרים מסוימים שבהם סך הנכסים שלכם ייחשב גם בהחלטה. עדיף להתייעץ עם בנק למשכנתאות לפני שאתם חותמים על חוזה רכישת הנכס.

 

האם יש שיעורי משכנתא קבועים בישראל?

כן. שיעורים קבועים זמינים בצמידות לאינפלציה וגם שלא בצמידות לה. קנסות על פירעון מוקדם יכולים להיות גורם חשוב שיש לשקול בזהירות בעת לקיחת משכנתא קבועה.

 

כמה אפשר לללוות?

אזרחי ישראל, בעלי בתים ראשונים, יכולים ללוות עד 75% משווי הנכס. אם מדובר בנכס להשקעה, אזרחי ישראל רשאים ללוות עד 50% מערך הנכס. אזרחים לא ישראלים מוגבלים בדרך כלל ל-50%.

 

מה תפקידו של יועץ משכנתא?

תפקידו של יועץ משכנתא הוא לעזור ללוקחי המשכנתא לבחור את המשכנתא האופטימלית עבורם. רבים מלוקחי המשכנתאות בפעם הראשונה נעזרים ביועצים של הבנק ויועצים חיצוניים לכך.

 

האם מס המשכנתא שלי מנוכה?

אזרחי ישראל אינם זכאים להחזר מס על המשכנתא. אתם עשויים להיות זכאים להחזר מס במדינת המוצא שלכם אם אתם עדיין מגישים שם החזרי מס. אזרחי ארצות הברית זכאים לניכוי מריבית המשכנתא שלהם. עדיף להתייעץ עם רו"ח מקומי בישראל המתמחה בדיני מיסים אמריקאים.

 

כמה זמן לוקח לקבל אישור מראש – 'אישור עקרוני' – על משכנתא?

קבלת האישור העקרוני אינה אורכת זמן רב. בדרך כלל זה רק כמה ימים מהרגע שבו הוגשה כל הניירת הרלוונטית. ייתכן שתקבלו את האישור מראש תוך 24 שעות מיום הבקשה.

 

כמה זמן לוקח תהליך המשכנתא?

במשך שבועיים עד שישה שבועות מרגע הגשת כל המסמכים הרלוונטיים.

 

יש לי סכום גדול כעת, האם אוכל לשלם את המשכנתא לפני המועד האחרון לפירעונה?

התייעצו עם בנק המשכנתאות שלכם וודאו אם יש סעיף קנס על פירעון מוקדם בחוזה.

 

האם אוכל לשלם סכום נוסף מדי חודש לקיצור תקופת ההלוואה?

זה נופל לאותה קטגוריה של פירעון מוקדם, וייתכן שיש לשלם קנסות. בדקו זאת היטב.

 

האם אוכל לממן מחדש את המשכנתא שלי?

אם יתעורר הצורך, תוכלו למחזר את המשכנתא בישראל ולשלם על כך דמי ניהול.